Regula 15-15 în hipoglicemie: ce alimente vă ajută?

regula-15-15.jpg

Regula 15-15: hipoglicemia (nivelul scăzut al glucozei din sânge) trebuie tratată, în caz contrar apar efecte nedorite pe termen lung.

Regula 15-15: Menținerea zahărului din sânge la un nivel normal cât mai mult posibil poate ajuta la prevenirea sau întârzierea problemelor de sănătate grave pe termen lung. Glicemia sub 70 mg / dL (hipoglicemia) netratată poate fi periculoasă, deci este important să știți ce să faceți în acest sens și să o tratați imediat.

Hipoglicemia poate fi tratată urmând regula 15-15: pentru un nivel al zahărului din sânge între 55-69 mg / dL, creșteți-l luând 15 grame de carbohidrați, apoi verificați glicemia după 15 minute. Dacă este încă sub intervalul vizat, repetați pașii. După ce glicemia se află în raza de acțiune, mâncați o masă sau o gustare hrănitoare pentru a vă asigura că nu scade din nou.

Aceste alimente/produse au aproximativ 15 grame de carbohidrați și pot fi folosite în hipoglicemie:

  • 113 grame de suc de fructe sau suc normal
  • 1 lingură de zahăr, miere sau sirop
  • Bomboane tari, jeleuri sau bomboane moi (a se verifica eticheta alimentelor pentru stabilirea cantității adecvate).
  • 3-4 tablete de glucoză (urmați instrucțiunile)
  • 1 doză de gel de glucoză (urmați instrucțiunile)

Mai multe informații- AICI.

scroll to top