Pompe de insulină retrase de pe piață- peste 2.100 de traume și un deces

pompe-de-insulină-retrase.jpg

Photocredit: practicalpainmanagement.com

Peste 322.000 de pompe de insulină din seria MiniMed 600 au fost retrase de Medtronic de pe piață.

Pompe de insulină. Motivul retragerii dispozitivelor produse de Medtronic a fost un defect ce ar fi putut duce la funcționarea proastă a pompelor de insulină, punând, astfel, în pericol sănătatea utilizatorilor.

Dispozitivelor le lipsea/era defectă o piesă care permitea fixarea cartușului de insulină în rezervorul pompei. Dacă acel cartuș nu este fixat la locul lui, poate avea loc eliberarea unei cantități neadecvate de insulină, ducând fie la hiperglicemie, fie la hipoglicemie. Potrivit FDA (Food and Drug Administrations), hiperglicemia severă poate cauza pierderea conștienței, crize de apoplexie sau chiar deces.

Medtronic a primit peste 24.420 de plângeri referitoare la funcționarea necorespunzătoare a respectivelor pompe de insulină retrase și a anunțat că 2.175 de persoane au fost rănite, iar una a decedat. Pompele retrase au fost cele din modelul 630G (MMT-1715), toate loturile dinainte de octombrie 2019, și din modelul 670G (MMT-1780), toate loturile dinainte de august 2019.

scroll to top