Avertisment FDA: Pompe de insulină retrase din cauza hackerilor

hackeri-pompe-de-insulina.jpg

FDA (Administrația americană pentru Alimente și Medicamente) a anunțat că anumite tipuri de pompe de insulină high-tech produse de Medtronic au fost retrase din cauza unor posibile riscuri de securitate cibernetică ce ar permite manipularea lor de către hackeri.

”O persoană neautorizată, cu anumite capacități și echipamente adecvate, s-ar putea conecta wireless la o pompă de insulină din apropiere pentru a-i schimba setările și a controla fluxul de insulină”, au susținut reprezentanții Medtornic într-o scrisoare trimisă pacienților. Manevrarea nivelului de insulină ar putea avea ca rezultate hipo sau hiperglicemii periculoase. Atât FDA, cât și compania producătoare de pompe de insulină, susțin că astfel de cazuri nu au avut loc încă, iar specialiștilor le vine greu să creadă că ar exista teroriști cibernetici care să plănuiască moartea pacienților cu diabet prin manipularea pompelor de insulină. Totuși, măsurile luate de FDA au fost binevenite pentru a se elimina chiar și cel mai mic risc.

Tipurile de pompe de insulină posibil vulnerabile sunt: • Minimed 508 (toate versiunile de software), MiniMed Paradigm (toate versiunile de software pentru 511, 512, 712, 712E, 515, 715, 522, 722, 522K, 722K), MiniMed Paradigm (versiunea software 2.4A sau mai jos pentru 523, 723, 523K, 723K),  MiniMed Paradigm Veo (versiunea software 2.6A și mai jos pentru 554, 754, MiniMed Paradigm Veo (Software 2.7A și mai jos pentru 554CM, 754CM).

scroll to top