Nevoia de insulină, în creștere cu 20%

insulina.jpg

Numărul persoanelor cu diabet de tip 2 care necesită insulină va crește cu mai mult de 20% până în 2030.

Persoanele cu diabet de tip 2 trec pe insulinoterapie atunci când nu își mai pot controla glicemia cu ajutorul antidabeticelor orale clasice. Noul raport, publicat în Lancet, sugerează că aproximativ 79 milioane de persoane cu diabet de tip 2 vor avea nevoie de insulină până în 2030, o creștere cu 20% față de anul 2018.

Cercetătorii Stanford University au dezvoltat o microsimulare a managementului diabetului de tip 2 pentru perioada 2018- 2030 în 221 de țări. Ei cred că această creștere previzionată a numărului de bolnavi ar putea duce la o lipsă de insulină pentru persoanele cu diabet de tip 2 dacă accesul la această terapie nu se va îmbunătăți semnificativ. ”Aceste estimări sugerează că nivelul curent de acces la insulină nu este adecvat comparativ cu nevoile, mai ales în Africa și Asia, și ar trebui făcute mai multe eforturi”, a declarat de. Sanjay Basu, autorul studiului.

scroll to top