Dieta neadecvată, factor de risc pentru decesele cauzate de diabet

factor-de-risc-diabet.png

Factor de risc: La nivel european, 1 din 3 adolescenți suferă de obezitate, o creștere spectaculoasă fiind observată, în ultimii ani, în țările din estul Europei.

Datele Organizației Mondiale a Sănătății arată că o combinație dintre o dietă nesănătoasă și un stil de viață sedentar a dus la creșterea ratei de obezitate, nu numai în țările dezvoltate, ci și în țările cu venituri mici, unde foametea și obezitatea adesea coexistă. Aceleași date scot în evidență că peste 670 de milioane de adulți și 120 de milioane de fete și băieți (5-19 ani) sunt obezi, iar peste 40 de milioane de copii sub 5 ani sunt supraponderali, în timp ce peste 820 de milioane de oameni suferă de foame. De asemenea, specialiștii susțin că dieta neadecvată este principalul factor de risc pentru decesele cauzate de boli netransmisibile, printre care și diabetul. ”Soluția, în acest moment, este alimentul integral, consumat la timpul lui, în sezonul lui. Am fost obișnuiți cu mâncat roșia vara, strugurele toamna și pepenele în august și septembrie. Acum mâncăm pepeni și în aprilie, cireșe în septembrie… Toate aceste lucruri agresează foarte tare organismul. Ne întrebăm de ce suntem bolnavi, de ce copiii noștri sunt mai bolnavi decât noi? Vedem în fiecare zi copii cu probleme de greutate și, mai rău decât atât, copii cu boli pe care nu le aveau decât bunicii noștri”, a declarat lector univ. dr. Lygia Alexandrescu, președintele Societății Române de Educație Nutrițională, în cadrul evenimentului organizat cu ocazia Zilei Internaționale a Alimentației.

scroll to top