Jurnalul glicemiei- cum puteți monitoriza diabetul mai ușor

jurnal.gif

Monitorizarea glicemiei este cel mai important aspect dacă vreți să țineți boala sub control. Din păcate, mai ales la început, este greu să vă obișnuiți cu programul de teste zilnice. De aceea, este bine să aveți un jurnal sau un telefon/tabletă în care să notați toate informațile. Iată câteva sfaturi care vă pot ajuta.

Efectuați măsurătorile și înregistrările în același timp al zilei și asociați-le rutinei zilnice, de exemplu dușului, periatului dinților etc.  În acest fel, vă veți aminti să o faceți și vă puteți păstra înregistrările într-un loc convenabil pentru un acces ușor.

Încercați să înregistrați măsurătorile cât mai repede posibil pentru a vă aminti toate detaliile.

Înregistrați toate mesele, gustările și băuturile, porțiile,conținutul de carbohidrați și cel de zahăr- și fiți corecți.

Căutați tendințe sau modele în înregistrări, cum ar fi creșterea zahărului din sânge după mese bogate în carbohidrați sau scăderea nivelului de zahăr din sânge după activitatea fizică.

Amintirea tuturor detaliilor poate fi obositoare. S-ar putea să pierdeți unele amănunte, dar încercați să vă amintiți cât mai multe lucruri posibil, deoarece beneficiile pentru dvs. sunt imense.

Sursa: https://www.novonordisk.com/patients/diabetes-care/type-2/Living-type-2-diabetes/Monitoring-and-recording.html

scroll to top